ENTRUM CYBERROZRYWKI I EFEKTÓW SPECJALNYCH w Gdyni
- Praca Dyplowa

Nagrody

  • Praca prezentowana na wystawie najlepszych projektów dyplomowych 2009 na Politechnice gdańskiej.

Opis

Projekt osadzony jest w Gdyni na tzw. „Polanie Redłowskiej”. Jako, że na terenie, ani w bliskim otoczeniu nie występuje zabudowa , główną inspiracją dla powstającego obiektu była siatka urbanistyczna Gdyni oraz naturalne kierunki występujące w terenie, jak ściana lasu, linia brzegowa morza oraz ściezki widokowo-spacerowe.

Drugą kwestią wpływającą na ostateczną bryłę obiektu jest sam proces powstawania filmów 3D i efektów specjalnych. Film tworzony wg. takiego schematu niemalże „ślizga się” po elewacji budynku.Praca w takiej kolejności niesie także funkcjonalne udogodnienia. Pracownie, ściśle współpracujące ze sobą, usytuowane są w najbliższym sąsiedztwie, co w dużej mierze ułatwia pracę.

Pracownie związane z określoną sztuką graficzno-artystyczną są w pełni niezależne. Posiadają własne wydzielone miejsce w formie odrębnych brył przestrzennych widocznych w elewacji. Dzięki takiej suwerenności praca staje się bardziej elastyczna, a proces nadzoru całej produkcji przebiega w znacznie łatwiejszy sposób. Znacznie prostszy staje się także proces włączania lub wyłączania poszczególnych pracowni z danego procesu projektu oraz przyjmowania niezależnych zleceń przez firmę.

Poza funkcją wiodącą, Centrum zawiera również „Świat Cyber-rozrywki”, Muzeum Grafiki i Efektów Specjalnych, Centrum Szkoleniowe, Sferyczne Kino 3D, Mediatekę, dwukondygnacyjną restaurację z kawiarnią i dwoma barami, parking podziemny. Forma budynku nie jest przypadkowa, a kształty jej wynikają w pełni z samej oryginalnej funkcji i zapotrzebowania pracowników na daną przestrzeń.
Zagospodarowanie terenu obejmuje dwukondygnacyjne molo z otwartą przestrzenią ekspozycyjną, tereny rekreacyjno – wypoczynkowe oraz parking naziemny.